Jak ogrzewać dom?

Ogrzewanie podłogowe cieszy się bardzo dużą popularnością już od kilkunastu lat. Choć systemy takiego ogrzewania mogą być bardzo różne, to łączy je przede wszystkim bardzo duża powierzchnia, jaką oddawane jest ciepło, a także niewielka temperatura, którą ogrzewa się pomieszczenia.

W wielu mieszkaniach czy domach jednorodzinnych zimna podłoga jest dużym problemem. Właściciele takich domów starają się zadbać o to, by czuć się komfortowo chodząc po podłodze, jednak nie zawsze jest to możliwe. Jeśli dodatkowo na naszych podłogach posiadamy kafle czy panele podłogowe zimą stopy będą silnie marznąć. Jednak systemy ogrzewania mieszkań poprzez grzanie podłogi całkowicie niwelują to uczucie. Jeśli zapewnimy sobie bardzo dobre i równomierne ogrzewanie całej podłogi, nie będziemy napotykać na zimniejsze miejsca w naszym mieszkaniu i zyskamy ciepło w stopy, nawet w okresie wyjątkowych mrozów.

Uważa się, że ogrzewanie podłogowe zapewnia nam optymalny rozkład temperatury. W stopy zawsze będzie nam ciepło i przyjemnie, a temperatura w okolicach naszej głowy będzie nieznacznie niższa. Pamiętajmy jednak, że ciepłe powietrze zawsze jest lżejsze od zimnego i ucieka do góry. Jeśli jednak ogrzewać je będzie podłoga, zyskamy idealne ogrzanie całego powietrza w naszym wnętrzu.

Przy wyborze tego systemu ogrzewania domu musimy zwrócić uwagę na to, czym chcemy pokryć podłogę. Najczęściej w takich wypadkach wybiera się płytki ceramiczne lub panele podłogowe, jako że dobrze przewodzą ciepło i są w stanie zapewnić nam komfort użytkowania. Pamiętajmy jednak, że ogrzewanie na podłodze nie powinno być zbyt ciepłe. Temperatura podłogi powinna być neutralna. Jeśli będzie wynosić 24°C lub więcej, będziemy odczuwać silny dyskomfort. Warto więc pomyśleć nie tylko o samym ogrzewaniu naszego mieszkania, ale również o właściwej izolacji. Podłoga nieznacznie cieplejsza od tej nieogrzewanej i właściwa izolacja termiczna budynku to klucz do sukcesu. Dzięki temu zarówno nasze samopoczucie, jak i zdrowie będą w najlepszym stanie, rachunki za ogrzewanie nie będą oszałamiająco wysokie, a my będziemy czuli się świetnie.

Normy wytyczone dla ogrzewania podłogowego wskazują, że warto wykonać instalację w taki sposób, aby wzdłuż ścian, okien i drzwi zagęszczenie przewodników ciepła było większe. Zwiększy to także temperaturę w tych miejscach, gdzie zwykle straty ciepła są największe. Jednocześnie, w miejscach, gdzie zwykle przebywamy nieco dłużej, warto wykonać instalację nieco rzadziej, aby nie przegrzewać tych stref w naszym domu. Powinniśmy mieć tego świadomość, aby móc cieszyć się komfortowym mieszkanie w domu, w którym jest ogrzewanie podłogowe, mające zapewnić nam ciepło w każdy dzień. Właściwie poprowadzona instalacja ogrzewania pod podłogą ma nam zapewnić zarówno ciepło, jak i doskonałe samopoczucie. W przeciwnym wypadku mieszkanie w takim miejscu będzie bardzo nieprzyjemne. Zaś lodowata podłoga potrafi być zmorą dla wielu osób, zwłaszcza w okresie mrozów.

 

Możesz również polubić…