Pomimo upływu lat, cmentarz na Rossie, cieszy się dużym uznaniem i zainteresowaniem w gronie Polaków. Dlaczego jest tak ważny? Czemu trzeba go zobaczyć?

Pomimo upływu lat, są miejsca, o których nigdy nie zapomnimy. Miejsca, które przywołują wspomnienia, oraz sprawiają, że człowiek zatrzyma się na moment i zastanowi się nad swoim życiem.
Kiedyś, gdy na terenie Polski leżało Wilno, zbudowano wiele miejsc, które miały polepszyć standardy życia Polaków. Powstały liczne szkoły, sklep, kawiarnie, kościół, a nawet cmentarz na rosie, na którym spoczywa wiele zasłużonych dla Polski osób, w tym matka Piłsudzkiego, w której grobie, złożono serce jej syna.

Jak wyglądały losy, najsłynniejszego, polskiego cmentarza w Wilnie?

Cmentarz na Rossie, początkowo przeznaczony był dla każdego Polaka, niezależnie od jego statusu społecznego, wykształcenia oraz sytuacji materialnej. Z biegiem lat, gdy ze względu na brak miejsc, rozbudowano cmentarz, podjęto decyzję, że na terenie cmentarza, będą pochowane tylko te osoby, które były zasłużone dla kraju. Wśród licznych nagrobków, można więc dostrzec wielu poetów, pisarzy, nauczycieli, lekarzy, żołnierzy oraz osób duchowych, którzy spoczywają na terenie Starej oraz Nowej Rossy. Zwiedzając cmentarz, można dostrzec na nim przepiękną kaplice cmentarną, w której odbywały się nabożeństwa żałobne. Jej czerwony kolor sprawia, że wyróżnia się ona na tle szarych, popadających w ruinę nagrobków.
Cmentarz na Rossie, wiele przeszedł, nim został wpisany na listę zabytków. Został mocno zdewastowany oraz rozkradziony. Na jego terenie, mieściły się nawet liczne punkty usługowe. Z biegiem lat, zaczęto zwracać uwagę na charakter miejsca, co przyczyniło się do ochrony miejsca przed dalszą dewastacją. Powstała nawet specjalna strona internetowa, na której znajduje się szczegółowa lista osób, które zostały pochowane na terenie zespołu cmentarnego. Każdy, kto szuka informacji o swoich bliskich, może przejrzeć ową listę w dowolnym momencie, oraz zobaczyć aktualne zdjęcia mogiły. To świetny sposób, na odnalezienie grobu bliskich.
Choć nie zapowiada się, by w najbliższym czasie, cmentarz uległ zniszczeniu, warto wybrać się w to miejsce, by przeżyć chwilę zadumy, oraz spędzić czas nad grobem najbliższych.

 

Możesz również polubić…