Drewno – zastosowania w budownictwie

Drewno to szlachetny materiał, stosowany w budownictwie niemal od początków jego historii. Cechuje się wyjątkową trwałością oraz niebanalnym wyglądem, ma także wiele bardzo różnorodnych zastosowań w budownictwie. Oto niektóre z nich:

Domy drewniane lub szkieletowe

Choć dziś domy w całości lub znacznej części wykonane z drewna widuje się rzadko, wiele osób wciąż decyduje się postawić tego rodzaju budynek, ceniąc między innymi jego elegancki wygląd, długie utrzymywanie ciepła oraz wytwarzanie korzystnego mikroklimatu.
Budowa domów szkieletowych, znanych także jako kanadyjskie, nie jest w naszym kraju zjawiskiem powszechnym. W wielu częściach świata jednak właśnie budynki oparte na drewnianym szkielecie stanowią najpopularniejszą formę zabudowy. Ich niewątpliwą zaletą jest krótki czas powstawania, zaś szybkie nagrzewanie i ochładzanie stwarza możliwość łatwej kontroli nad temperaturą w budynku.

Drewniana podłoga

Myśląc o sposobach wykorzystania drewna we współczesnym budownictwie, dla wielu osób pierwszym skojarzeniem będzie drewniana podłoga. Choć jeszcze niedawno na rynku królowały tańsze zamienniki, prawdziwe drewno wysokiej jakości powoli wraca do łask. Dzięki niemu, możemy cieszyć się podłogą o optymalnej temperaturze, nietrudną w utrzymaniu oraz piękną i wszechstronną pod względem styli, z którymi wspaniale się komponuje.

Podbitka drewniana

To kolejny element domów mieszkalnych bardzo często wykonywany z prawdziwego drewna. Nie tylko wygląda wtedy bardzo estetycznie, ale też jest w stanie zapewnić najlepszą cyrkulację powietrza oraz sprawne oddawanie wilgoci.
Boazeria
Ten element wystroju jeszcze niedawno uchodził za przestarzały i niemodny, jednak coraz częściej stosuje się go na nowo w remontowanych i świeżo stworzonych wnętrzach. Zdarza się też, że deski obiciowe stosowane bywają po zewnętrznej stronie budynków, nadając im komfortowy i przyjazny wygląd.
Dodatki
Drewno bardzo często służy także do wykończenia wnętrz. Wykonane z niego meble cieszą oko eleganckim, rustykalnym wyglądem, zależnie od gustu właściciela zachwycając prostotą lub bogactwem staromodnych zdobień. Z drewna powstają także liczne elementy wykończenia – listwy, drzwi, kolumny, belki, tarasy i balkony, cechujące się niezwykłą elegancją. W celu stworzenia jeszcze bardziej przytulnego wnętrza, niektórzy inwestują także w drewniane dodatki – figurki czy elementy dekoracyjne, nadające pomieszczeniu niezwykły klimat. Drewno podbija także ogrody, pozwalając na tworzenie przytulnych ławek oraz altanek.

 

Możesz również polubić…