Jak wybrać kierunek studiów?

Wybór kierunku studiów to nie łatwe zadanie. Warto zacząć myśleć o tym jak najwcześniej, brać udział np. w dniach otwartych organizowanych przez daną uczelnię. Zazwyczaj na dane studia idziemy po to, aby na stałe związać nasze życie zawodowe z określoną dziedziną. Często nie wiem czy przy wyborze kierować się własnymi zainteresowaniami czy zapotrzebowaniem na rynku pracy. To decyzja, która wymaga dłuższego przemyślenia.

Jakie czynności przychodzą nam z łatwością?

Na początku warto zastanowić się jakie czynności przychodzą nam z łatwością. Inaczej mówiąc jakie mamy predyspozycje zawodowe. Czy lubimy kontakt z ludźmi czy raczej sprawdzimy się w pracy samodzielnej. Choć wielu umiejętności z biegiem czasu możemy się nauczyć, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór pracy, której wykonywanie będzie przychodziło nam naturalnie. W przeciwnym razie szybko ulegniemy zniechęceniu czy wypaleniu.

Co lubimy robić

Przy wyborze studiów warto również wziąć pod uwagę nasze zainteresowania i to co lubimy robić. Należy zastanowić się czy da się to w jakiś sposób połączyć z prognozowaną sytuacją na rynku pracy.

O czym jeszcze pomyśleć?

Jeśli już wybierzemy nasz wymarzony kierunek ważne, żeby pomyśleć jeszcze o tym jakie są języki których warto się uczyć w danym zawodzie. Czy postawić tradycyjnie na język angielski czy może w naszym przypadku bardziej sprawdzi się znajomość języka niemieckiego czy francuskiego. Może to okazać się decydujące na rozmowie kwalifikacyjnej, kiedy już będziemy starać się o pracę.

Dzieci i edukcja

Możesz również polubić…